Skip to main content

Hücresel Yıkıma Meydan Okuyun

HÜCRESEL YIKIM

Cilt yaşlanmasına içssel ve dışsal olmak üzere 2 ana faktör sebep olur. İç faktörler genetik olarak programlanmış yaşlanmadır, değiştirilemezler. Dış faktörler ise cilde dışardan zarar veren etkenlerden oluşur ve ciltte erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına sebep olurlar. Her ikisi de cildin yapısını ve fonksiyonunu değiştirirken, dış faktörler ciltte daha belirgin değişikliklere sebep olmaktadır.

Cilt hücrelerinde meydana gelen hücresel yıkım, UV ışınlarına maruz kalma veya hava kirliliği gibi dış faktörler tarafından tetiklenirken, stres ve yorgunluk ile hızlanır. Hücresel yıkım, ciltte yaşlanmanın en büyük sebeplerinden biri olup, hücrelerin daha yavaş çalışmasına ve cildin erken yaşlanmasına neden olur. Bu da kırışıklıklar, koyu lekeler ve ciltte sıkılık kaybı gibi gözle görülür yaşlanma belirtilerine yol açar.

YAŞLANMA KARŞITI MUCİZEVİ HEXINOLTM

Kenvue bilim adamları cilt yaşlanması üzerine 7 yıllık bir araştırma yaparak 800’den fazla molekül test etti ve Hexinol’u keşfetti. Ciltte en belirgin yaşlanma belirtilerini tersine çevirmek üzere devrim niteliğinde olan bu molekül, hücre fonksiyonlarını optimize etmek için doğrudan hücrenin kalbini hedefler. Sonuç: daha az kırışıklık, daha sıkı bir cilt ve dengeli cilt tonu.

KIRIŞIKLIK KARŞITI BAKIMIN ALTIN MOLEKÜLÜ: RETİNOL

Ciltte doğal olarak da bulunan Retinol, A vitamini türevi bir retinoiddir. Günümüzde en popüler yaşlanma karşıtı cilt bakım bileşenlerinden birisi olan retinol, reçete olmaksızın satın alabileceğiniz en etkili retinoid türlerinden birisidir. Çünkü, gözle görülür sonuçlar elde etmek için hücre penetrasyonu sağlamaktadır.

Retinol formülasyonları, cilt yüzeyinde hücre yenilenmesini uyararak, cildin kolajen ve elastin üretimini harekete geçirir, aynı zamanda kollajen parçalanması ile savaşarak yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.

Retinol formülasyonlarının bazı etkileri:

  • İnce çizgilerin ve derin kırışıklıkların görünümünü gözle görülür biçimde azaltır.
  • Daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümü için leke ve ton eşitsizliğini azaltır.
  • Göz çevresindeki kaz ayağı ve koyu renk halkaların görünümünü azaltır.
  • UV ışınlarından kaynaklanan koyu lekeleri gözle görülür şekilde azaltır.

Neutrogena’nın Retinol formüllerini farklı yapan nedir?

Retinol, güneş ışığına maruz kaldığında hızlı bir şekilde çözünen ve oksijene karşı oldukça duyarlı bir moleküldür. Kenvue bilim adamları, ilk kez retinolü stabilize etmeyi başarmış ve bu sayede retinolün cilde nüfuzunu optimize etmeyi başarmıştır. Aynı zamanda, benzersiz patentli molekül DMC (Dihydroxmethylychromone) ile Neutrogena® Cellular Boost Kırışıklık Karştı Konsantre Bakım Serumunun etkisi artırılmıştır. DMC, yaşlanma karşıtı ve tahriş karşıtı bir bileşen olup, retinolün etkisini artırdığı klinik olarak kanıtlanmıştır.