Skip to main content

Cilt Tipinize Göre Uygun Tonik Nasıl Kullanılır

Cilt Tipinize Göre Uygun Tonik Nasıl Kullanılır

Raflardaki çok sayıda yüz toniği içinden, cilt tipinize uygun olanı bulmanız zor olabilir ve seçiminizi yaptıktan sonra toniğinizi tam olarak nasıl kullanmanız gerektiğini de bilmiyor olabilirsiniz.

Tonik bir temizleyici mi yoksa bir bakım ürünü müdür? Cilt bakım rutinimizin hangi noktasında tonik kullanmalıyız? Hangi bileşenler, hangi cilt tipleri için uygun ve hangi bileşenlerden kaçınmalıyız?

Tonik, — cilt bakım rutininizin önemli bir parçası olabilir, ancak günlük ihtiyaçlarınıza ve cilt tipinize uygun bir tonik seçmeniz çok önemlidir.  NeutrogenaⓇ ürün uzmanları, ürüne ve ürünü kullanma şeklinize bağlı olarak, toniğin bir temizleyici ya da bir bakım ürünü olabileceğini söylüyor.

Toniği temizleyici bir ürün olarak kullanıyorsanız, temizleme rutininizin son adımı olarak, cildinizdeki tüm kalıntıları temizlemek ve cildinizin tertemiz olduğundan emin olmak için kullanmalısınız. Pek çoğumuz, cildimizi gerektiği kadar titizlikle temizlemiyoruz, bu nedenle tonik ile cildin silinmesi makyaj artıklarının ve diğer artıkların ciltten uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Ancak, cilt nemlendirici veya cilt yüzeyi soyucu gibi önemli etkili bileşenleri içeren tonik seçerseniz bu tonik bir serum veya bir nemlendirici gibi cilt bakım rutininizde ayrı bir adım kabul edilir.

Tonik seçiminde bir diğer nokta da, cilt tipinize uygun doğru ürünü seçmeniz olacaktır.  Pek çok tonik çeşitli cilt tiplerinde rahatlıkla kullanılsa da, hassas veya olgun bir cilt tipi gibi daha belirgin ihtiyaçlarınız varsa, bu cilt tipleri için de farklı seçenekler bulunmaktadır.

Hassas Ciltler ve Tonik

Hassas bir cildiniz varsa, aşırı kurutucu ürünlerden uzak durmalı ve isminde “yatıştırıcı” veya “nemlendirici” sözcükleri geçen ürünlere yönelmelisiniz. Hassas ve çabuk tepki veren bir cildiniz varsa, kaçınmanız gereken en önemli bileşen ne mi? Alkol. Alkol oldukça kurutucu etki gösterir ve yağlı ve sivilce oluşumuna yatkın cilt tiplerine uygundur.

artdet_9.jpg

Cilt Tipinize Göre Uygun Tonik Nasıl Kullanılır

Sivilce oluşumuna yatkın cilt tipleri için, ölü cilt hücrelerini temizleyen ve tıkalı gözenekleri açmaya yardımcı olan soyucu bir bileşen olan salisilik asit içeren tonikler daha iyi olacaktır. NeutrogenaⓇ uzmanları, sivilce oluşumuna yatkın bir cilde sahip olanların, ürünlerin gözenekleri tıkadığı bilinen bileşenler içermediği anlamına gelen, "komedojen değildir" ibaresini taşıyan ürünleri tercih etmeleri gerektiğini söylüyor.

Neutrogena® Sivilce Karşıtı Arındırıcı Tonik salisilik asit içeren formülü ile bir yandan tıkanmış gözenekleri temizlerken, bir yandan da sivilce oluşumuna karşı cildi korumaya yardımcı oluyor.

Olgun Ciltler için En iyi Tonik Hangisidir?

Alfa hidroksi asitleri gibi etkin bileşenler içeren bir tonik ölü cilt hücrelerini arındırmaya yardımcı olacaktır ve bu etki tüm cilt tipleri için faydalıdır. Olgun ciltlerde bu bileşen ayrıca hücre yenilenmesini de teşvik eder.

Neutrogena® Siyah Nokta Karşıtı Temizleyici Tonik, bir yandan genişlemiş gözenek görünümünü azaltır ve gözenekleri arındırırken, diğer yandan cildi yenilemek üzere geliştirilmiş formülü ile, daha pürüzsüz ve daha eşit tonda bir cilt görünümü sağlar.

Dolayısıyla, tonik hemen hemen herkes için cilt bakım rutininin önemli bir parçasıdır.  Cilt tipiniz için doğru seçimi yaparak, daha sağlıklı görünen ve daha mutlu bir cilt hedefinize ulaşmak için gerekli adımı atabilirsiniz. 

Cilt Tipinize En Uygun Nemlendiriciyi Seçmek

Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi seçin.

Etkili sivilce karşıtı rutinlerin şaşırtıcı sırları.