Skip to main content

Spor Sonrası Cilt Bakım Önerileri

Spor Sonrası Cilt Bakım Önerileri

Sizi terletecek bir antrenman, hem zihniniz, hem vücudunuz, hem de ruhunuz için faydalı olacaktır.  Ancak, antrenman sonrası doğru bir temizlik ve besleyici bir cilt bakımı yapmayı ihmal ederseniz, bu antrenman cildiniz için faydalı olduğu kadar zararlı da olabilir.

Kalp atışınızın hızlanması dolaşımınıza çok iyi gelir, böylece cildiniz, hepimizin istediği gibi sağlıklı bir ışıltıya kavuşur.  Ancak, bu kadar terlemenin sonucunda (hatta bol bol su içseniz bile) hem siz hem de cildiniz nemsiz kalabilirsiniz ve gözeneklerinizin tıkanma riski artabilir.

Uzmanlara göre, doğru temizleme ve nemlendirme adımları ile, yoğun bir yoga, bisiklet veya başka bir antrenmandan sonra cildinizin kendini toparlamasına yardımcı olabilir ve o kadar emek verdiğiniz sağlıklı ve ışıldayan cildinizin daha da ışıldamasını sağlayabilirsiniz.

Adım 1: Temizleme

Bir antrenmandan sonra, önceliğiniz temizlik olacaktır.  NeutrogenaⓇ uzmanlarına göre, kirin ve yağın temizlenmesi çok önemlidir, çünkü makyaj ve kir artıkları yağ ve ter ile karışarak, tahrişe ve gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Bu nedenle, dikkatli ve titiz bir temizlik olmazsa olmazdır.

artdet_10.jpg

Cildinizi mümkün olduğu kadar temiz tutmak için spor salonuna makyajsız gitmeniz daha iyi olacaktır. Ancak, mutlaka biraz makyaj yapmak istiyorsanız, gözeneklerinizi açık tutmaya yardımcı olacak bir miktar salisilik asit içeren, hafif renkli bir nemlendirici olan Neutrogena® Visibly Clear® CC Krem gibi hafif bir baz seçin.

Spora giderken makyaj yapmayı tercih etseniz de, terledikten sonra yüzünüzü temizlemek isteyeceksiniz.  İstediğiniz temizleyici ürünü seçmekte serbestsiniz, ancak spor çantanızda taşıyabileceğiniz, dökülme riski olmayan en pratik çözüm bir paket makyaj temizleme mendili olacaktır.  Üstelik, bu mendillerin dokusu, ürünün temizleyici bileşenleri ile birleşince, her türlü ter kir, yağ ve makyajı nazikçe temizleyecektir.

Adım 2: Nemlendirici

Peki, terleyen cildin bakımındaki bir sonraki adım hangisi? Nem kaybeden cildi yeniden nemlendiren, pürüzsüz ve ışıltılı olmasını sağlayan bir nemlendirici.

Vücudunuzu neme doyurmak için bol bol su içmenin yanında, antrenman sırasında cildinizin kaybettiği nemi ona geri kazandırmak için bir nemlendirici uygulamanız da gerekecektir.

Ancak, spor sonrası da muhtemelen bir süre daha terlemeye devam edeceğinizden, uyguladığınız nemlendiricinin komedojen olmadığından, yani kirleri ciltte hapsedip, gözenekleri tıkayarak sivilceye neden olmayacağından emin olmalısınız.

Geleneksel nemlendiriciler yağlı olabilir ve cildin yumuşak hissedilmesini sağlamak ve su kaybını önlemek için bir koruyucu kalkan gibi cildin üstünde kalabilir. Oysa, cildi içten dışa derinlemesine nemlendirerek cildin ışıltısını koruyan ve uzun süre esneklik sağlayan bir nemlendirici kullanmanız daha doğru olacaktır.

Ciltte doğal olarak bulunan ve cildin nemi tutmasını sağlayan, ciltte hemen emilerek geride yağlı bir artık bırakmayan hiyalüronik asit içeren Neutrogena Hydro Boost Nemlendirici, gibi bir ürün tercih etmeniz doğru olacaktır.

Spor sonrası, cilt bakımınızın son adımı ne olmalı?

Dışarı çıkmadan önce istediğiniz bir SPF ürünü kullanmayı unutmayın!

Yaptığınız kardiyo antrenmanları nasıl kalp sağlığınızı koruyorsa, en az SPF 30 koruma içeren geniş spektrumlu bir güneş koruyucuyu düzenli olarak kullanmanız da, ışıldayan cildinizi güneş ışınlarına karşı koruyacaktır.  Günlük güneş koruyucular, güneş hasarının, erken yaşlanma belirtilerinin ve cilt kanserinin önlenmesi için çok önemlidir.

Cilt Tipinize En Uygun Nemlendiriciyi Seçmek

Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi seçin.

Hassas ciltler için en uygun cilt bakım rutinini keşfedin.